Kolory Kaszub

Projekt "Kolory Kaszub" jest kolekcją poświęconą kolorom i kształtom tradycyjnego haftu kaszubskiego. 

            Projekt ten jest barwną opowieścią o kolorach zamkniętych w barwnych kwiatach od pokoleń tkany w hafcie na  obrusach, serwetkach, koszulach, malowany na szkle i zdobiący porcelanę przez Kaszubów. Każdy kolor używany do sztuki ludowej, ma swoje głebokie znaczenie, niesie ze sobą pełne ekspresji emocje niemo zamknięte każdym ułuciem igły, bądz pociągnięciem pędzla. Wielu ludzi mieszkajacych na Kaszubach nie zna tej opowieści, nie zna korzeni swoich tradycji i poza prostymi kwiatkami nic więcej nie widzi. A znaczenie i symbolika wzornictwa kaszubskiego jest bardzo bogata. Dlatego chciałem prez ten projekt przybliżyć Kaszubom znajomość ich własnej tradycji, pogłębić tożsamość i przywiazanie do ziemi na której mieszkają. Projekt ten ma również zaciekawić, zaintrygować odwiedzajacych nasza ziemię turystów, przybliżyć im korzenie i znaczenie naszej twórczości ludowej. 

         Chciałbym tu wyrazić swoją ogromną wdzięczność Marszalkowi Województwa Pomorskiego Panu Mieczysławowi Struk i komisji Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego woj. Pomorskiego za przyznanie stypendium dla twórców kultury na rok 2012 na realizację projektu "Kolory Kaszub".

Projekt ten można było oglądać w  "Dworku Artura" - Gdańskim Archipelagu Kultury  w dniach 05-19.09.2012 i następnie od marca do lipca 2014 roku w Galerii Kazimiery Zajączkowskiej w Tawernie Mestwin